Kozi Dryngiel

Nie obstając przy niczym upadniesz od byle czego

Systemy lądowania: ILS, PRMG, Radiolatarnie Bezkierunkowe

leave a comment »

„Podstawowym systemem, który umożliwia podejście do lądowania jest Instrumental Landing System, czyli ILS. Jest to zespół radiolatarni, które tworzą strefę równosygnałową, czyli ścianę sygnałów elektronicznych pionową, która się pokrywa z osią pasa i poziomą, która tworzy płaszczyznę płynnego schodzenia do lądowania, jak równia pochyła. Taki system stosuje się zarówno w cywilu jak i w wojsku na zachodzie. Przy czym wojsko dubluje ten system ILS systemem radiolokacyjnego lądowania połączonego z bezkierunkowymi radiolatarniami.”

„Wschodni wojskowy, czyli system PRMG który jest radzieckim odpowiednikiem ILS. Działa identycznie, tylko nie jest z nim kompatybilny. Jeżeli nasz samolot miał odbiornik ILS to nie mógł korzystać z PRMG.”

„Radiolatarnie bezkierunkowe (NDB). Jest to radar, który obserwuje tylko sektor w kierunku podejścia do lądowania i przedłużenia pasa. Bardzo precyzyjnie określa położenie samolotu w tym korytarzu w którym powinien podchodzić do lądowania a wskaźnik obserwuje [kontroler lotów], który przez radio podaje pilotowi komendy, żeby ten ustawił się na tej ścieżce podejścia. Czyli patrzy na wskaźnik i mówi pilotowi czy ma lecieć lekko w lewo czy w prawo.”

– (Źródło: Wywiad z pilotem majorem Michałem Fiszerem)

Radiolatarnie bezkierunkowe nie pokazują wysokości samolotu nad ziemią. Kontroler podaje odległośc od progu pasa i koryguje odchylenia poziome od ścieżki podejścia. Załoga samolotu podaje aktualną wysokoć nad progiem pasa.

Reklamy

Written by autor

12 Maj 2010 @ 4:38 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: